8. kapitola
Dokážete uvést příklady filmových triků, které znáte z filmů? Zkuste je popsat a vysvětlit, jak fungují.
Mezi ty klasické patří:
Miniatury – někdy není potřeba stavět nákladné velké kulisy nebo objekty ve studiu, ale stačí když modeláři vytvoří jejich zmenšenou verzi. Většinou se využívají v ilustračních záběrech, představit si můžete vesmírné lodi proploucající vesmírem nebo záběry ze vzduchu na fantazijní města.
Maska – část obrazu snímaného kamerou je zakryta tak, aby zůstala neexponovaná (nic se na ni nenatočí ). Snímá se obraz jen v nezakryté části. Potom se maskou zakryje již nasnímaná část a natáčí se na část předtím zakrytou. Výsledkem je efekt, kdy se v jednom rámu spojí záznamy natočené v jiný čas a zpravidla na jiném místě. Setkat se můžeme ale i s malovanými maskami, kdy se do zakryté části vkládá kreslený obraz, v podstatě jako v animaci (ostatně, vzpomeňte si na filmy Karla Zeman, které zmiňuje v kapitole Co všechno je film).
Zadní projekce – užívala se dříve nejčastěji pro natáčení „venkovních“ scén v ateliéru. Za postavenou scénu (často to bylo záběr na postavu nebo postavy jedoucí automobilem) se umístilo průsvitné plátno, na které se promítal film natočený někde venku (v případě automobilu pohled z automobilu směrem dozadu).
Přední projekce – projektor na rozdíl od zadní projekce stojí před projekční plochou. Film se pouští stranově převrácený.