10-04

Stránka 1 z 5

  1. Kdo jsou podle vás ti v názvu filmu zmiňovaní „Králové videa“?
   S ohledem na téma filmu jsou jako „Králové videa“ myšleni průkopníci dabingu (případně tzv. rychlodabingu) především americké produkce na videokazetách (VHS), která se k nám začala dostávat už před rokem 1989, ale v masivní míře hlavně v čase následujícím po tomto roce. Specifikem tohoto dabingu bylo, že vznikal rychle, většinou v amatérských podmínkách a nedosahoval vysoké kvality profesionálně vytvořených dabingů. Často také všechny postavy namlouval jediný člověk.

  2. Jak rozumíte větě „Kamarád mi půjčil video s několika kazetami“?
   Doslova se dá věta „Kamarád mi půjčil video s několika kazetami“ vyložit jako „Kamarád mi půjčil videopřehrávač a několik vidoekazet, které si na videopřehrávači můžu přehrát“.

  3. Vláďa Hradecký mluví v ukázce o tom, že měli tehdy chuť vidět Vinnetoua znova, ale z nějakého důvodu to nebylo vždy možné. Proč?
   Představte si dobu, kdy jste film mohli vidět většinou jen tehdy, pokud jej na program zařadilo kino nebo televizní kanál. A tak to vypadalo až do vynálezu videa, které dalo lidem možnost si rozhodovat o sledování filmů, seriálů, home videa atd. dle vlastní libosti.

  4. Obrazová kvalita některých záběrů objevujících se v ukázce je hodně nízká, čím si to vysvětlujete?
   S velkou pravděpodobností je nízká obrazová kvalita způsobena tím, že jde o kopie (často kopie kopií), ať už pořízené z televizního vysílání nebo jiné videokazety. Každým kopírováním docházelo aspoň k mírnému snížení kvality obrazu, ale i zvuku.

  5. V ukázce se objevují někteří dodnes známí herci. Poznáte je?
   Z dodnes známých a slavných herců zmiňme aspoň Harrisona Forda, Arnolda Schwarzeneggera, Sylvestera Stolleneho, Lexe Barkera nebo Pierra Brice.

Stránka

Kontaktní osoba

Jan Černík | jan.cernik@upol.cz

Podporují nás

Michal Šašek

Dárcové na Donio