01-02

Stránka 1 z 3

  1. Kdo je Jaromír Jágr? Čím se proslavil?
   Jaromír Jágr je český hokejista, který sbíral úspěchy především v kanadsko-americké hokejové lize NHL, ale i jinde na mezinárodní scéně. Dá se říct, že se jedná možná o vůbec nejlepšího českého hokejistu všech dob.

  2. Jak rozumíte názvu Republika Jágr? Co podle vás znamená?
   Název filmu se dá vykládat samozřejmě různě. Slovo republika zřejmě odkazuje k oficiálnímu názvu státu Česká republika. Ve vidění autorů se tak může při určitém pohledu slovo „Česká“ zaměňovat se jménem Jágr. Zvláště v momentech, kdy se oči výrazné části veřejnosti upírají směrem k zásadním hokejovým utkáním, ve kterých mohl právě Jaromír Jágr hrát hlavní roli.

  3. Podle čeho poznáte, že jde o dokumentární film, a ne třeba o film hraný? Čím se tento druh filmu vyznačuje?
   Že jde o dokumentární film, poznáme podle toho, že se zde objevují snadno rozpoznatelní skuteční lidé (Jaromír Jágr, i když jen na fotografiích). Vystupující aktéři (nemluvíme v této souvislosti o hercích) nepředvádějí nacvičené herecké výkony podle předem daného scénáře, ale přirozeně vypovídají na kameru. V tom případě může jít i o tzv. monolog směrem k divákům/filmařům. Tématem může být také něco aktuálního, co se týká našeho života nebo života našich blízkých – zde třeba hokejové fanouškovství a obliba jednoho konkrétního hráče.

  4. Je podle vás Jaromír Jágr hlavní postavou celého filmu?
   Že je Jaromír Jágr hlavní postavou filmu, se dá říct spíše jen v přeneseném slova smyslu. Přímo se autoři filmu zaměřují především na fanoušky tohoto hokejisty. Mluvíme v tom případě o skupinovém hlavním hrdinovi, zde tedy o aktérovi.

Kontaktní osoba

Jan Černík | jan.cernik@upol.cz

Podporují nás

Michal Šašek

Dárcové na Donio