06-02

Stránka 1 z 3

  1. Co jsme se v ukázce dozvěděli o postavách? Které z postav jsou podle vás hlavní? Jak jste to poznali?
   Impey Barbicane, kapitán Nicholl a MIchel Ardan – tyto tři postavy se nám na krátce představí, ale nic dalšího o nich nevíme. Ve skutečnosti se jedná o postavy z knihy Julese Verna Ze Země na Měsíc.
   Cyrano z Bergeracu je další postava, která se nám představí, ale nic dalšího se o ní nedozvíme. Sktečný Cyrano byl francouzský spisovatel ze 17. století. Proslulost mu zajistila divadelní hra z 19. století.
   Všechny tyto čtyři postavy následně spekulují o tom, kdo je postava v obleku astronauta. Shodnou se, že se jedná o obyvatele Měsíce.
   Baron Prášil se objevuje jako poslední. Přijíždí na koni a Cyrano ho představuje jako dobrodruha a upoutává na něj pozornost ostatních postav i diváků. Umístění postavy doprostřed, směřování pohledů ostatních postav, nasvícení postavy, obsazení slavným hercem (Miloš Kopecký), dialogy – to vše jsou prostředky, pomocí kterých bezpečně poznáme důležitost postavy.

    

  2. Co jsme se z ukázky dozvěděli o žánru filmu? A o čem film je?
   Kombinace rakety, kosmonauta a historických kostýmů by mohla naznačovat, že se bude jednat o vědeckofantastický žánr neboli sci-fi. Co myslíte, potvrdí se tento předpoklad při sledování zbytku filmu?

  3. Co myslíte, že se stane v další scéně? A jak bude film pokračovat?
   Zde se dá spekulovat o tom, kam se asi postavy přesunou (na planetu Zemi), které postavy uvidíme i v dalších scénách, co asi budou postavy dělat (poznají krásy života na Zemi) apod.
   Na základě expozice bychom mohli téma filmu spojovat s vědeckofantastickými motivy. Dalo by se říct, že se s postavami vydáme tam, kam se dosud nikdo nevydal.

Kontaktní osoba

Jan Černík | jan.cernik@upol.cz

Podporují nás

Michal Šašek

Dárcové na Donio