04-04

Stránka 1 z 2

    1. Kdo to je Jan Švankmajer? Znáte nějaké jeho filmy? V dokumentu vidíte spoustu soch, zajímavých předmětů, lebek apod. Víte, k čemu je pan Švankmajer používal?
      Jan Švankmajer je jeden z nejslavnějších a světově nejúspěšnějších českých režisérů a filmařů. Jeho filmy jsou určeny spíše staršímu publiku, i když do nich nezřídka zapojuje témata z okruhu tvorby pro děti a mládež, jako je kupříkladu Otesánek nebo Alenka v říši divů. Jan Švankmajer utváří převážně animované filmy, ve kterých dokáže nenapodobitelně rozanimovat různé předměty. Jako výtvarný umělec (vytváří také výtvarná díla) se hlásí k uměleckému směru surrealismu. Zjistěte si o něm více.

    2. Pan Švankmajer mluví o tom, že svět byl vždycky magický. Zdá se, že dokument je také vytvořen jako takové kouzelné dílo o výjimečném člověku. Zkuste popsat filmové prvky, které ve filmu působí magicky.
      Z filmových prvků, které ve filmu působí magicky, zmiňme osvětlení, kulisy, střih, který je dynamický a funguje v návaznosti na hudbu, nebo stoptrik – zmizení postavy.

Kontaktní osoba

Jan Černík | jan.cernik@upol.cz

Podporují nás

Michal Šašek

Dárcové na Donio