3. kapitola
Ve filmech o Harrym Potterovi mají noviny s „oživlými“ fotografiemi. Nic takového zatím reálně neexistuje, můžete se ale setkat s grafickým formátem GIF. Jednoduše řečeno, jde o obrázek, který se hýbe. Jak to funguje? A je to skutečně jeden obrázek (fotografie)?
Je pravda, že ještě neumíme dosáhnout toho, aby se rozpohybovaly fotografie vytištěné na papír jako v sérii o slavném mladém čaroději, nicméně dokážeme tento efekt napodobit s pomocí jiných prostředků. Britský filmový magazín Empire v roce 2016 vyšel s obálkou, na které se skutečně obrázky pohybovaly. Nešlo ovšem o vytištěné fotografie, ale o vložený digitální video přehrávač.
Velmi jednoduché digitální video je formát GIF. Jde o několik fotografií fází pohybu vložených do jednoho digitálního kontejneru. Můžete si je takto sami seskládat v některém z grafických editorů nebo vytvořit z video ukázek za pomoci k tomu určených softwarů. Výhodou GIFu je, že oproti videu jej tvoří mnohem menší objem dat. V kultuře internetové komunikace se často užívá jako ekvivalent emoji, tj. k vyjádření rychlé odpovědi, momentální nálady apod. Velmi často se pracuje s popkulturními odkazy a návazností na kulturu meme.