V revidovaném Rámcovém vzdělávacím programu pro základní vzdělávání (RVP ZV) se filmová a audiovizuální výchova (FAV) objevuje jako pevná součást jednoho ze dvou vyučovaných oborů. Experti z Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu (ASFAV) se podíleli přímo na vzniku tohoto zásadního kurikulárního dokumentu. Disponujeme proto jedinečnou znalostí RVP ZV ještě před jeho uvedením do školní praxe. Ve spojení s bohatými metodickými a pedagogickými zkušenostmi tak jsme schopni poskytnout zájemcům přípravu potřebnou pro výuku tohoto oboru.
To nejdůležitější o tom, co revize RVP ZV přináší v oblasti výuky výtvarné a filmové výchovy, se dozvíte na stránce Často kladené dotazy.
Zde najdete nabídku kurzů a webinářů, na které se můžete hlásit. V případě dalších dotazů nás kontaktujte na e-mailové adrese alexandra@filmvychova.cz.
Školitelka: Mgr. Zuzana Havelková
V tomto kurzu vám poradí, jak si sestovavot ŠVP nového oboru, ta nejpovolanější. Zuzana Havelková se podílela nejen na tvorbě samotného revidovaného RVP ZV, ale navíc je autorkou většiny ilustrativních úloh a dosud publikované metodické podpory.
Hlásit se můžete zde na tomto odkazu.
Školitel: Mgr. et Mgr. Petr Pláteník
V tomto kurzu se zaměříme na souvislosti nejen se „sesterskými“ výchovami, ale i s humanitně orientovanými obory. Filmová a audiovizuální výchova obsáhne ovšem i prvky fyzik, chemie nebo matematiky. Cílem kurzu je k snaha odbourat obavy z výuky oboru výtvarná a filmová výchova, protože spoustu věcí už možná znáte. A také si vyzkoušet, že prvky filmové a audiovizuální výchovy můžete celkem snadno zapojovat do výuky jiných oborů.
Hlásit se můžete zde.
Školitelka: Mgr. MgA. Lucie Hlavicová
V tomto kurzu
Hlásit se můžete zde.
Školitel: Mgr. et Mgr. Petr Pláteník
V tomto kurzu
Hlásit se můžete zde.
Školitelka: Mgr. Zuzana Havelková
V tomto kurzu
Hlásit se můžete zde.
Cena za jeden kurz 1500 Kč.
Vystudovala Klasickou animovanou tvorbu na UTB Zlín a Audiovizuální tvorbu a divadlo na DF JAMU, kde nyní působí jako pedagog Audiovizuální výchovy, které se dlouhodobě věnuje i ve své připravované disertační práci. Mezi léty 2012 – 2015 vyučovala multimediální tvorbu na SŠUP v Ústí nad Orlicí, od té doby působí jako lektor volnočasových aktivit a workshopů zaměřených na filmovou, multimediální a animovanou tvorbu. Dlouhodobě spolupracuje se Studiem Scala, organizací NIPOS – ARTAMA, vyučuje na UTB Zlín a FAMU a externě spolupracuje s Univerzitou Palackého v Olomouci. Má na starosti dramaturgii filmové přehlídky Malé vize a koordinaci projektu Filmouka. V letech 2023-2025 byla předsedkyní Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu.
Vystudovala Učitelství pro 1. stupeň ZŠ na UJEP v Ústí nad Labem. V současné době se věnuje výuce filmové a audiovizuální výchovy v prostředí prvního i druhého stupně základní školy. Působí jako lektorka a organizátorka volnočasových aktivit a letních táborů zaměřených na umělecké a tvořivé činnosti, organizuje filmové večery pro děti mladšího školního věku. Je autorkou metodických materiálů zaměřených na integraci audiovize do výuky na základních školách. V rámci tvůrčí pracovní skupiny oboru Filmová/audiovizuální výchova při Národním pedagogickém institutu se podílí na tvorbě nových RVP ZV. Je členkou Pedagogického kabinetu Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu a členkou regionálních metodických kabinetů Národního pedagogického institutu.
Vystudoval Pedagogickou fakultu (český jazyk a literatura a občanská výchova) a Filozofickou fakultu (bohemistika a filmová věda) Univerzity Palackého v Olomouci. Studium na filmové vědě uzavřel obhajobou diplomové práce na téma Výuka audiovize u nás a v zahraničí. Věnoval se tvorbě výukových a didaktických materiálů pro projekt Mediální výchova, několik let externě spolupracoval s Českým rozhlasem. Jako editor a spoluautor se podílel na vzniku Filmouky – první české učebnice filmové výchovy. Věnuje se výuce filmové a audiovizuální výchovy na různých stupních škol a lektorování pedagogů.
Abyste si udělali představu, co vás v kurzech čekám, můžete nahlédnout do materiálů, které v Asociaci vytváříme.