Filmouka

Informace o publikaci

Filmouka je unikátním průvodcem pro žáky, rodiče i učitele, který vysvětluje vše podstatné, co je spojené s filmem a audiovizuální kulturou. Ideálně když ji bude mít „při ruce“ každý, kdo přemýšlí nad filmy a videi, nad tím, jak jsou udělány a co se jimi autoři snaží říct. Filmouku využijí ale i učitelé ve škole, pro ně chystáme metodické materiály poskytující informační a metodickou podporu pro práci ve vyučovací hodině. A všem bez rozdílu budou na multimediální platformě k dispozici filmové ukázky, názorně ilustrující prezentovaná témata i testující porozumění předkládané problematice.

Kromě témat, jako jsou filmové žánry, filmový styl nebo filmová kultura a výroba filmu, nabídne publikace mnoho praktických ukázek a obrazového materiálu, doplněných průvodními ilustracemi od ilustrátora Jaromíra Švejdíka (Jaromír 99). 

Projekt vzniká pod hlavičkou Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu, která od roku 2017 pomáhá zlepšovat podmínky pro realizaci audiovizuální výchovy na českých školách.

Postup práce

Momentálně máme hotový první rukopis příručky i metodických materiálů. Začíná fáze editování, doplňování, vypouštění a slaďování celého textu do podoby jednotného dokumentu. Filmouka je totiž výsledkem práce vícečlenného kolektivu autorů, kteří do společného úsilí vnášejí každý svůj unikátní pohled na pojetí filmového vzdělávání, ale i vlastní autorský rukopis. Souběžně s tím probíhá práce na zpracování audiovizuálních ukázek a jejich doplnění úkoly a podněty k zamyšlení, které mají procvičit porozumění prezentovanému obsahu.

Ukázková kapitola

Listujete první kapitolou Filmouky, která už vám pomůže udělat si konkrétnější představu, jak bude vypadat zbytek publikace. Autorkou layoutu a grafického zpracování je Lucie Římáková. Úvodní dvojstranu vytvořil Jaromír Švejdík (Jaromír 99). Průvodcovské postavy jsou dílem Davida Izaje. Kniha vyjde ve Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci. Na jejím vývoji jsme spolupracovali s olomouckým pedagogickým nakladatelstvím Prodos.

Kontaktní osoba

Jan Černík | jan.cernik@upol.cz

Podporují nás

Michal Šašek

Dárcové na Donio